Domy i Agroturystyka

Cavalier King Charles Spaniel

Nazwa Cavalier wywodzi od największych miłośników tych psów w ówczesnych czasach – króla Karola I oraz Karola II. Cavaliery były powszechnie trzymanymi przez arystokrację psami. Właściwie każda dama posiadała takiego. Te małe, radosne pieski o pięknej i gęstej sierści miały ogrzewać ręce i kolana kobiet. Zabawiały i cieszyły oczy na królewskich dworach. Towarzyszyły również królom i szlachcie w polowaniach na małe gryzonie i ptactwo.

Na początku XIX bardzo popularne stały się inne małe psy do towarzystwa, m.in. mopsy, pekińczyki, maltańczyki. Krzyżowanie z nimi Cavalierów zakończyło się zmianą wizerunku spanieli – ich kufa została mocno skrócona, skalp wyrównany, oczy mocno się powiększyły i stały się wyłupiaste. Dopiero w latach 20. XX narodziła się chęć powrotu do początkowego wyglądu Cavalierów, w tym celu szukano i łączono psy w oryginalnym typie. W 1928 roku opracowano wzorce obu ras – odtworzonego spaniela (Cavalier King Charles Spaniel) oraz spaniela o krótkim pysku i płaskiej kufie (King Charles Spaniel). Do Polski ta rasa zawitała w latach 70. XX wieku, jednak pierwsze narodzone w Polsce szczenięta były w 1981 roku.

Biało - rudy cavalier stoi na trawie. Widać całą sylwetkę, pies zapięty jest na smyczy.

Sylwetka King Charles Spaniela

Niewielkich rozmiarów spaniele swój obecny wygląd zawdzięczają odratowaniu rasy na początku XX wieku. Cavalier jest psem pełnym wdzięku, przechadzającym się z gracją arystokraty. Jego masa ciała nie powinna przekraczać 8 kg. Mała głowa ma właściwie płaski stop i czaszkę między uszami. Duże, szeroko rozstawione oczy powinny być ciemnej pigmentacji, równe i okrągłe. Ozdobą Cavaliera są jego uszy – długie z gęstym, lejącym włosem. Psy tej rasy mają dosyć duże fafle, które nadają uśmiechniętego wyrazu pyska. Wraz z czarnym, okrągłym nosem tworzą bardzo pozytywny obraz. Sylwetka Cavaliera wpisana jest w prostokąt, grzbiet musi być prosty, ogon stanowi jego przedłużenie. Proste łapy zakończone są łapciami, mocno owłosionymi. W niektórych krajach ogony Cavalierów są kopiowane, jednak nie więcej niż o 1/3 długości.

Cavaliery  maja piękny, jedwabisty włos, układający się w pióra. Sierść długa. Nie dopuszczalne są loki. Spaniele te mogą występować w czterech rodzajach umaszczeń: cały rudy (bez znaczeń innego koloru), czarne podpalane (bez znaczeń innego koloru), tricolor (białe i czarne łaty na kasztanowo-rudym tle) oraz blenheim (kasztanowo-rude łaty na biało-perłowym tle, bardzo pożądana biała plama w kształcie rombu między uszami).

 

 

Pielęgnacja Cavaliera

Psy tej rasy wymagają regularnego i dokładnego czesania swojej sierści. Maja tendencję do mimowolnego  zbierania wszystkiego na spacerach, dlatego po dłuższej wędrówce szczególnie ważne jest dogłębne przejrzenie psa i usunięcie z niego zanieczyszczeń.

Kąpiele Cavalierów należy wykonywać w miarę potrzeby, najlepiej do tego celu używać szamponów nawilżających, do długiej sierści. Zarówno przed jak i po kąpieli zaleca się wyczesanie psa i usuniecie nadmiaru podszerstka. Do tego celu dobrze sprawdzą się pudlówki z długimi zębami oraz zgrzebła do usunięcia kołtunów. W pielęgnacji szczególną uwagę należy zwrócić na uszy, które bardzo często się kołtunią i brudzą. Można podstrzyc łapcie, aby się tak nie brudziły i nie znosiły wszystkiego do mieszkania.

Cavaliery w lato mocno linieją. W tym okresie należy zwiększyć częstotliwość czesania, można wspomóc się furminatorem, aby szybciej i sprawniej usunąć nadmiar podszerstka.

W celu lepszej higieny uszu tych spanieli można regularnie usuwać im włosy z uszu. Nie można zapominać o przycinaniu pazurów, aby nie dopuścić do ich przerostu.

 

Cavalier o umaszczeniu tricolor - biało, kasztanowo, czarny

 

Comments are closed.