Domy i Agroturystyka

Golden Retriever

Golden Retriever – charakterystyka

 

Golden retriever to rasa psa, najbardziej znana jako towarzysz dla dzieci, osób niewidomych, psi terapeuta, pomocnik policji i służb ratunkowych. Łagodny, ułożony, zawsze chętny do zabawy.

Patrząc na usposobienie tego kochanego psiaka, może dziwić, że został wyhodowany, by polować na dzikie ptactwo. W końcu obecnie znamy go jako niezwykle przyjaznego towarzysza rodziny.

 

Pochodzenie rasy Golden Retriever

 

Początki rasy sięgają XIX wieku, kiedy to w 1864 roku sir Dudley Marjoribanks zakupił od pewnego szewca żółtego wavy-coated-retrievera. Pies ten jako jedyny z miotu urodził się z żółtym umaszczeniem. Lord rozpoczął hodowlę, mającą na celu rozwinięcie doskonałego psa aportującego do polowań na dzikie ptactwo.

Lord Marjoribanks skrzyżował Nous (tak nazywał się kremowy samiec odkupiony od szewca)  z suczką Belle, rasy tweed water spaniel. To właśnie dzięki skrzyżowaniu z tweed water spanielami, obecne goldeny tak bardzo lubią wodę i uwielbiają aportować.

Marjoribanks przez kolejne 20 lat krzyżował potomków Belle i Nous z Tweed Water Spanielami, Bloodhoudami i seterami irlandzkimi. To właśnie z tych krzyżówek wykształcił się obecnie nam znany golden retriever.

 

Wygląd Golden Retrievera

 

Psy tej rasy osiągają w kłębie:

56-61 cm (psy)

51-56 cm (suki)

Natomiast standardowa waga oscyluje w granicach:

29-45 kg (psy)

24-29 kg (suki)

Goldeny występują w dwóch liniach hodowlanych: angielskiej (Europejskiej) i amerykańskiej (pochodzącej z USA).

Psiaki z linii angielskiej mają żółte lub kremowe umaszczenie, a ich sierść jest prosta lub falowana. Z kolei czworonogi z linii amerykańskiej mają szerszą gamę kolorów umaszczenia: od złotej po brązową, czy czekoladową. Budowa ciała goldenów z linii amerykańskiej jest drobniejsza w porównaniu do linii amerykańskiej.

Golden Retiever cena

 

Cena zdrowego szczeniaka tej rasy wynosi około 3 000 zł. Tak jak w przypadku pudli i wszystkich innych psiaków, warto mieć się na baczności i dokładnie sprawdzić hodowlę z jakiej pies pochodzi, a także, czy wybrany hodowca przeprowadził kontrole zdrowotne i wykonał szczepienia. Polecam również zapytać o zdrowie rodziców i dziadków psiaka. Jeśli hodowca jest rzetelny, nie powinno być problemu z przedstawieniem wyników badań starszych pokoleń.

Zdrowy szczeniak ze sprawdzonej hodowli to wiele lat radości dla niego, Ciebie i Twojej rodziny, nie mówiąc o niższym prawdopodobieństwie wystąpienia chorób. Długość życia czworonoga ze sprawdzonej hodowli wynosi średnio od 12 do 16 lat.

 

Pielęgnacja Goldena

 

Pielęgnacja goldenów nie powinna przysparzać wielu problemów, natomiast bardzo ważne jest regularne wyczesywanie jego sierści. W zależności od potrzeb, powinno się to robić mniej więcej dwa razy w tygodniu, a w okresie linienia codziennie, by wyczesać nadmiar podszerstka, kurz i drobne zabrudzenia.

Szczotka powinna mieć proste i gładko zakończone ząbki, tak, by nie plątała i nie wyrywała sierści.

Nie częściej niż na 2-3 miesiące powinniśmy też zafundować psiakowi kąpiel. Oczywiście czasami trzeba zrobić to częściej, szczególnie, kiedy wróci naprawdę mocno zabrudzony po spacerze. Lepiej jednak nie przesadzać z częstotliwością kąpieli, ponieważ naruszenie naturalnej warstwy lipidowej grozi alergiami i infekcjami skórnymi.

Psy tej rasy tracą naprawdę dużo sierści. Sierść będzie wszędzie, a szczególnie w miejscach, w których zupełnie się jej nie spodziewasz. Dlatego jeśli nie jesteś gotowy, by na te kilkanaście lat poświęcić się codziennemu sprzątaniu jej nadmiaru z wszystkich zakamarków, lepiej będzie zastanowić się nad inną rasą.

Golden retrievery mają tendencje do tycia. Należy zwrócić więc szczególną uwagę na ich poprawne żywienie. Wiele producentów oferuje specjalne karmy dedykowane tej rasie psów.

 

Zdrowie Goldena Retrievera

 

Goldeny są z reguły zdrowymi psiakami, jednak zwiększenie ich popularności przyniosło negatywne skutki. Niektórzy hodowcy krzyżowali psiaki w bardzo nieprzemyślany sposób, co doprowadziło do powstania chorób, na które niestety przedstawiciele tej rasy często cierpią.

Do popularnych chorób należą:

Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja stawu łokciowego

Epilepsja

Nadwaga

Cukrzyca

Zmętnienie soczewki oka

Postępujący zanik siatkówki

 

Goldeny posiadają status rasy pracującej, co oznacza, że właściciele powinni zapewnić im odpowiednią ilość ćwiczeń fizycznych, a także zabierać na codzienne, długie spacery, najlepiej do lasu, czy okolic podmiejskich. Warto pamiętać, że uwielbiają wodę. Nie musi być czysta, nie musi być głęboka. Błoto też jest wspaniałą okazją do wytaplania się po sam czubek głowy, dlatego istnieje naprawdę małe prawdopodobieństwo, że psiak wróci do domu w takim stanie czystości, w jakim z niego wyszedł. Niewystarczająca dawka ruchu w połączeniu z niepohamowanym apetytem są ogromną bolączką tej rasy, prowadzą do nadwagi, która przyczynia się do przedwczesnej śmierci czworonogów.

 

 Golden Retriever wszedł do jeziora pośród gór. Goldeny uwielbiają wodę i jak tylko mogą to do niej wskakują.

 

Comments are closed.